Piața Universității în 1990 și 2012

Pornim de la următorul citat din Varujan Vosganian:

În anul 1990, manifestanţii protestau împotriva unei puteri politice care avea, ca susţinere, peste 80% dintre alegători. Puterea de astăzi se apropie vertiginos de 10%. Opoziţia de atunci abia ajungea la 10%. Opoziţia de acum depăşeşte, probabil, 50%, este mult mai bine structurată, prezentă în Parlament şi cu numeroase contacte internaţionale.

Ar mai fi niște lucruri de spus.

Opoziția de acum e puterea de atunci. Care s-a aliat cu partea din opoziția de atunci care mai e în viață (la propriu).

Puterea de acum e tot puterea de atunci.

Piața de acum, protestând împotriva tuturor, protestează practic împotriva puterii de atunci, care azi e și putere și opoziție.

Piața de acum poate fi mulțumită dacă va face câteva fețe noi să intre în politică.



Pe aceeași temă

3 Responses to “Piața Universității în 1990 și 2012”

  1. pai avem o mutra noua: SRS

  2. E hai, ca ar mai fi niste paralele de facut:
    - daca in 90 se protesta impotriva incercarii de dezlocuire a guvernarii comuniste concomitent cu schimbarea clasei privilegiate (FSN=PCR), precum si in favoarea indreptarii tarii catre modelele occidentale, astazi in piata se militeaza pentru ca sa nu mai plateasca niminea bir si sa aiba toata lumea o leafa buna pe luna de la stat. Una din pancarte zice: “Sistem medical universal si gratuit”. Serios? Misto. Pai universal e deja, acum as vrea sa fie si gratuit. Deci astept cu nerabdare implementarea solicitarilor oamenilor de bine prin desfiintarea contributiilor proportionale (nu-i asa?) la asigurarile de sanatate;
    - in 90 manifestantii erau multi si vedeau un singur panaceu la dezastrul pe care-l intrezareau: punctul 8 de la Timisoara; in 2012 manifestantii sunt putini si vor sa fie dat jos basescu si sa fie inlocuit cu un conducator luminat, care sa instaureze o Republica in care nu numai toata lumea sa primeasca o leafa buna pe luna, dar sa primeasca si pensia dupa legea a’ veche, c-asa e in Republica, legea e sfanta.

  3. Schimbarea unui om nu imi va aduce pacea necesara. Avem de luptat cu o intragă umbră politică cu influiente deosebite in modul nostru actual de guvernare. Ce e de facut? Solutii exista si cred ca sistemul monetar corupt este primul care trebuie sa cada, astfel parghiile acestui sistem dispar.

Discussion Area - Leave a Comment