O propunere pentru guvern

Pornesc de la ideea falsă că i-ar păsa vreunui politician de români, de acorduri internaționale, de rezolvarea rapidă a crizei politice și că argumentele aduse până acum în disputa pentru nominalizarea premierului sunt ceea ce ei gândesc cu adevărat.

În acest caz eu unul văd o soluție de felul următor:

Klaus Johannis prim-ministru. Conduce politic guvernul și are rolul de a media între forțele politice componente, fiind recunoscut ca independent dar totuși cu o experiență politică. Așa cum zicea și el, independent, nu apolitic.

Lucian Croitoru vice-prim-ministru și ministru de finanțe, responsabil de relația cu organismele financiare internaționale și implementarea reformelor economice.

Johannis și Croitoru primesc libertatea de a-și alege membrii cabinetului.

Nu am nici cea mai mică îndoială că cei doi ar putea lucra împreună foarte bine.

Dar nu asta e problema de fapt, nu?

Pe aceeași temă

One Response to “O propunere pentru guvern”

  1. Ce fel de Romanie isi doreste, de fapt, Basescu? O intrebare la care as vrea sa raspunzi: http://www.inpolitics.ro/Blog/RafaelaMoroe/art/48392/Ce-fel-de-Romanie-isi-doreste-de-fapt-Traian-Basescu.html

Discussion Area - Leave a Comment